Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Rahim Filminden Sonra  Hamilelik İhtimali Artar mı?

rahim filmi hsg

Bir kişi kısırlıkla uğraşırken çok fazla soru vardır, ancak ilk ve en kritik soru şu olabilir: Hamile kalmak için ne yapmam gerekiyor?

Kadınlar bir dizi kan testinden geçebilir. Erkek partner sperm analizi yaptırabilir. Üreme parçalarının boyutunun, şeklinin ve bileşiminin gebe kalmaya elverişli olup olmadığını görmek için teşhis testleri de vardır.

Bir asırdır var olan ancak yeni ilgi uyandıran bir test, teşhis amaçlı bir röntgen olan histerosalpingografidir (HSG). İnfertilite uzmanları bazen, hastalarda endometriozis semptomları görüldüğünde veya daha bariz infertilite nedenleri ekarte edildiğinde fallop tüplerinin durumunu belirlemek için HSG önermektedir.

HSG bir tıkanıklık olduğunu gösteriyorsa, bu sorun giderilebilir mi ?

Bazı hastalar ve doktorlar, bir HSG‘den sonra bir kadının hamile kalma şansının arttığını gördüler.

15 klinik araştırmanın (3.900 kadın dahil) 2020 yılındaki bir incelemesi , tedavi yapılmamasına kıyasla kontrast sıvısı ile tüp yıkamanın canlı doğum ve klinik gebelik şansını artırabileceğini öne sürdü. 

Bu terapötik etki, özellikle endometriozisi olan kadınlar için fark edilir olmuştur (endometrial doku uterus dışında bulunduğunda). Endometriozisi olan kadınlar sıklıkla ağrı ve kısırlık yaşarlar.

Doğurganlık uzmanları ve araştırmacılar, HSG’nin olumlu bir sonucunun bir veya daha fazla mekanizma ile olabileceğini düşünmektedir. HSG ile yapılan tubal yıkamanın, gebe kalmayı engelleyen kalıntıları temizleyebileceği veya endometriyal boşluğu olumlu yönde değiştirebileceğine inanılmaktadır.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır ?

Bir çiftte bariz sperm veya yumurtlama sorunları varsa, önce bu işlem yapılır.

HSG’ye ihtiyaç duyulursa, bir hastanede veya radyoloji tesisinde yapılması gerekir, bu nedenle tesisin kullandığı kontrast madde genellikle su bazlı bir kontrast sıvısıdır.

Bazı doktorlar, kadınların ağrı, endişe ve olası enfeksiyon için işlem öncesi ilaç almalarını şiddetle tavsiye eder, çünkü bazı rahatsızlıklar vardır ve her türlü tıbbi işlemde potansiyel riskler vardır. 

İşlem, bir kadının uzandığı andan itibaren 2 ila 5 dakika sürer.

Katetere bağlı küçük bir balon servikse yerleştirilip şişirildiğinde veya kontrast verildiğinde ağrı oluşabilir. Bu adımların her ikisi de rahmi şişirir ve basınç rahatsız edici olabilir.

Daha sonra tanısal görüntüler alınır.

İşlemden sonra kadın, adet döneminde olduğu gibi “kramp” hissedebilir.

Kramp 30 dakika içinde azalmalıdır.

Doktorlar önce fallop tüplerinin herhangi bir fiziksel anormallik (şekil veya tıkanıklık) gösterip göstermediğini görmek için görüntülere bakar.

Fallop tüpü tıkalıysa, röntgende fallop tüpünde sıkışmış kontrast sıvısını görebiliriz.  

Fallop tüpleri hasar görmemişse, tüplerden gelen kontrast madde periton boşluğunda toplanarak onu kaplar.

Kontrast maddenin yıkama etkisinin, endometriozisin neden olduğu iltihabı bastırmaya veya tedavi etmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. 

Rahim Filminin Yan Etkileri Var mı?

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, yan etkiler  kadınların düşük bir yüzdesini etkiliyor gibi görünmektedir.

Tubal yıkama sırasındaki en endişe verici yan etki , emboliye yol açabilen intravazasyondur (kontrast sıvının kana veya lenfatik damarlara akışı). İnsidans son derece nadirdir. 

Nadir durumlarda tedavi, kontrast sıvısındaki yüksek iyot yüzdesine bağlı olarak tiroid fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Kan takibi ve gerekirse tiroid fonksiyonunu dengelemek için ilaç verilmesi istenebilir. 

Yan etkiler, özellikle her hastanın benzersiz medikal profiliyle ilgili olarak, tubal yıkama HSG düşünüldüğünde önemlidir.

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.