Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir ?

Histerosalpingografi (HSG) veya halk arasındaki adıyla rahim filmi olarak bilinen bu yöntem rahim içinin ve kanallarının yapısal ve işlevsel özelliklerini inceleyerek yapılan bir işlemdir. Yani HSG rahim ve tüplerin X-ışınları kullanılarak radyolojik olarak görüntülenmesidir. Bu yöntem genel olarak kısırlık değerlendirmesinde istenen temel testlerden birisidir Rahim filmi tedavi değil bir tanı yöntemidir.

Rahim filmi önemli bir test olması nedeniyle işlem yapılmadan detaylı bir değerlendirme yapılmalıdır. Filmin çekileceği gün hastaların aç olmasına ve anesteziye gerek yoktur. Ancak tedbir amaçlı olarak 6 saat kadar önce herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketimi yapılmaması daha uygundur. Rahim filmi röntgen odasında hasta sırt üstü uzanarak çekilir. Bu film genel olarak adet kanaması bittikten sonra üç ile beş gün arasında yapılmalıdır. Bunun nedeni de kanın rahim içinde tüplerde ya da rahim boşluğunda birikerek sorunlara sebep olmasıdır. Diğer bir neden ise bebeğe zarar vermemek adına gebelik olup olmadığının kontrolüdür. O yüzden kaliteli bir filmi çekimi için gerekli en uygun dönem adet kanamasının bittiği zamandır. Film çekimi için gereken ilaç rahim içine doğru verilerek sıvının ilerlemesi sağlanır. Sıvının röntgen ışınlarını geçirmemesi filmin daha parlak olmasını ve daha iyi incelenmesini sağlar. Verilen bu sıvının işlem esnasında rahim içini ve tüplerini görünür hale getirmesi sağlanmaktadır. İlacın rahim ve tüplerden geçişi floroskopiyle ekrandan gözlenerek kaydı yapılabilmektedir. Sıvı rahim içerisine eriştikten sonra kaliteli bir HSG çekimi yapılmaktadır. Böylelikle rahmin içyapısı, kanallar ve yapıları değerlendirilir. Bu film çekildikten sonra, verilen sıvının dağılımına bakılarak, rahim içi veya fallop tüpleri ile ilgili sorunlar varsa ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayraca sıvının; rahim ağzından basınçla verilmesinden dolayı tüplerdeki mukus benzeri engelleyici unsurları temizleyerek tedavi edebilme özelliği vardır. Tüm işlem beş on dakika gibi kısa bir sürede bitmektedir. Film çekimi bittikten 10-15 dakika sonra sonuçlar verilmektedir.

Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonra gebe kalma oranında bir artış olmaktadır. Rahim filmi hem rahim içini hem de tüplerin durumun gösterdiği için kısırlık tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. HSG olarak bilinen bu işlemde görülebilecek en büyük risk rahime verilen sıvının kana ulaşması ve ilaçlı kanın karın boşluğuna gitmesidir. Uzun bir süreden beri uygulanan bu inceleme yöntemi; son yıllarda ilerleyen teknolojik cihazlar ve gelişen yeni teknikler sayesinde oluşabilecek tüm yan etkileri ortadan kaldırmıştır.

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.