Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG

Rahim Filmi HSG Yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kadın üreme sisteminde aktifliğin sağlanabilmesi için her ay belirli siklusta gerçekleşen yumurta oluşumunun sağlanması gerekmektedir. Her ay oluşan yumurta döllenme olmadığı sürece olgunlaşır ve yerini corpus luteum denilen sarı cisme bırakır. Döllenme olması halinde ise döllenen yumurta rahim içerisine doğru hareketine devam eder. Bundan sonraki süreçte embriyonun gelişimi rahim duvarına tutunmasıyla başlar.  İşte bu sebeple rahim kadın üreme sisteminin önemli bir bölümünü oluşturur. Özellikle 35 yaş sonrası dönemde rahimle ilgili kanser oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple her yıl düzenli olarak taramaların yapılması kadın sağlığı açısından önemli bir hal almıştır. Alınan örneklerin incelenmesiyle şüpheli durumların varlığı halinde rahim filmi jinekolog tarafından istenebilmektedir. Rahim filmi, röntgen ışınlarından yararlanılarak rahim yapısının incelenmesi işlemine denilmektedir. Tıbbi olarak literatürde “Histerosalpingografi” olarak geçen rahim filmi terimi oluşturan harflerin kısaltılmasıyla HSG olarak da ifade edilebilmektedir.

Rahim filmi olarak bilinen HSG çekimlerinin yapılması her ne kadar röntgen çekilmesi gibi esasa dayanıyor olsa da klasik olarak kırık çıkık için çekilen röntgenlerin çekim tekniğinden farklı şekilde yapılmaktadır. Bu amaçla çekimin yapılmasında rahim içi özel bir sıvıyla doldurularak röntgen ışınları vasıtasıyla görülebilir hale getirilmektedir. İşte bu sebeple de rahim filmi için kullanılan HSG terimi ilaçlı rahim filmi olarak ifade edilebilmektedir.

Rahim filmi için kullanılan ilaç tıbbi olarak kontrast özelliktedir ve iyotlu tuz yapısındadır. Böylece aslında rahim içerisine aktarılarak bölge işaretlenmiş olur ve gerekli incelemeler yapılır. Rahim filmi sadece kanser şüphesi gibi ciddi sağlık problemlerinde istenmez. Rahim filmi uzun bir süre denenmiş olmasına rağmen  gebe kalamayan kişilerde rahimden kaynaklı problem olup olmadığıyla ilgili olarak, tüp bebek tedavisinden önce tedavinin gidişatını etkileyebilecek rahimden ve tüplerden  kaynaklı olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek amacıyla doktor tarafından gerekli görülebilmektedir. Ayrıca sık olarak geçirilen düşük durumlarının yaşanması ya da kürtaj geçirilmesi gibi durumlarda rahimle ilgili hasarın olup olmadığını belirlemek gibi amaçlarla jinekolog tarafından istenebilmektedir. Yine kadınların büyük bir çoğunluğunda myom nedeniyle geçirilen ameliyatların ardından istenebilir ya da histeroskopi gibi rahim içi operasyonlardan sonra kontrol amaçlı olarak doktor tarafından istenebilmektedir.

Rahim filmi konusunda eskiden kalma bir korkunun hala yaşanıldığı da bir gerçektir. Çünkü eski uygulanan yöntemler kadın açısından ağrılı ve kanamalı şekilde gerçekleşebilmekteydi. Ancak günümüzde teknolojinin verdiği imkânlarla artık bu işlem çok kısa sürede ağrısız ve kanamasız olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim Filmi HSG Yorumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (3)

 • […] üreme organlarınızı herhangi bir radyasyona maruz bırakmaktan kaçınır. Diğer doktorlar,  HSG ile aynı anda bir sonohisterografi sipariş edebilir. Araştırmalar, testlerin kombinasyonunun […]

 • 15 Kasım 2022
  Hatice kazancı demiş ki;

  Malatya Turgut Özal Hastanesi’nde rahim filmi çekiliyor mu ve fiyatı nedir öğrene bilirmiyim lütfen

 • 25 Şubat 2023
  hekimoglu demiş ki;

  Merhaba merkezimizde ilaçlı rahim filmi çekilmektedir. Malatya Turgut Özal hastanesinde rahim filmi çekilip çekilmediği hakkında bilgimiz yoktur. Rahim filmi ve fiyatı hakkında detaylı bilgi için 05359214295 nolu telefonumuzu arayabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.