Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Rahim Filmi Neden Çekilir ?

Halk dilinde rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi kısaca HSG, rahim iç duvarının ve tüplerin incelenmesi amacıyla çekilir. Rahim ağzına ya da rahime uygulanan müdahaleler sonrasında ortaya çıkan kürtaj gibi, adet kanamalarının azalması veya kesilmesi gibi, rahim ağzı kanalındaki tıkanıklık ve yapışıklık gibi, tekrarlayan düşük durumlarını incelemek ve kontrol edebilmek için rahim filmi istenmektedir. En sık kullanım nedeni kısırlık tedavisidir. Görüntüleme tekniklerinin ilerlemesine rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren yöntem hala rahim filmidir.

Kadın hastalıklarının teşhisinde ve gebelik önleyici durumların varlığının araştırılmasında uygulanan bir yöntemdir. Kısırlığın tespiti, rahim ağzı tıkanıklık kontrolü, tekrarlanan düşükler, rahimde yapışıklık olması, rahim bölgesinde doğumsal bir gelişme sorununun olup olmadığına bakılmak için rahim filmi çekimi yapılmaktadır. İlaçlı rahim filminin talep edilmesinin nedenleri arasında; kısırlığın net tespiti, rahim bölgesinde yapılan müdahalelerden sonra rahim ağzında oluşabilecek tıkanmaların kontrolü, tekrarlayan düşüklerde, rahimde yapışıklık olması, doğumsal bir gelişme sorununa bakılmak istenilmesi gelmektedir. Rahim içinin ve kanallarının yapısını incelemek ve işleyiş durumunu kontrol edebilmek için jinekologlar tarafından istenmektedir. Rahim filmi HSG  adet kanaması sona erdikten sonra ki 7 gün içinde çekilmelidir. Ayrıca hastanın gebe olmadığına emin olunmalıdır.

Rahim filmi çekimi öncesinde herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur. Ayrıca korkulacak ya da canınız acıyacak diye çekinilmesine gerek yoktur. Günümüz teknolojisiyle birlikte bütün imkânlar ve şartlar ilerlemekte olan çağa ayak uydurmaktadır. Her geçen gün yeni çıkan cihazlar ve yeni bulunan teknikler erken tanı ve tedavi için kullanılmaktadır. Rahim filmi çocuk sahibi olmak isteyipte bunu başaramayan yani kısırlık tedavisi görmesi gereken hastalarda tüplerin açık olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla çekilmektedir. Tıkalı olan tüpler kadın kısırlığında önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda embriyonun yerleşip 9 aylık sürecini geçireceği rahim boşluğunun da incelenmesi yapılmaktadır. Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek bir anomali olup olmadığı durumunu ortaya çıkarmaktadır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapmaları gereken tetkikler arasında en önemli olanlardan biri de rahim filmidir. Rahim filmi tedavi öncesi yapılması gereken önemli bir adımdır. HSG ile rahim hastalıklarının saptanması mümkündür.

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.