Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

Rahim Filmi Adetin Kaçıncı Günü Çekilmektedir ?

Kadın üreme sisteminde bilindiği gibi yumurtalık, tüp, rahim ve vajina bulunmaktadır. Aslında bu oluşumlar içerisinde üreme fizyolojisinin amacına ulaşmasını sağlayan en önemli yapı rahimdir. Çünkü rahim her ay kadının kendi menstural siklusu çerçevesinde belirli değişikliklere uğramaktadır. Bu durum gebelik dönemi ya da gebeliğin olmadığı dönemde  de değişiklik göstermektedir.

Normalde bir kadının menstural siklusu yani her ay adet kanaması olarak bilinen döngünün gerçekleşmesi belirli evrelerin tamamlanmasıyla gerçekleşmektedir. Adet kanaması olduğu süreçten itibaren baz alınacak olursa kadın aslında adet kanamasının geçirdiği günlerde o ay yumurtalığında oluşan ve olgun hale gelen yumurtanın döllenme olmaması durumunda kanama ile atılmasını sağlamaktadır. Atılan yumurtanın bulunduğu boşlukta corpus luteum denilen bir sarı cisim oluşur. Tabi bu arada endometrium giderek incelir. İlerleyen süreçte endometriyum kalınlaşmaya ve yumurtalıklarda yeni bir yumurta daha oluşmaya baslar. Oluşan yumurta sağ ya da sol yumurtalıkta olabilir fakat bu da her ay değişim göstermektedir. Böylece yirmi sekizinci gün geldiğinde tekrar bir adet kanaması daha görülür.

Kadının gebe kalması açısında en verimli olduğu süreçse adetin ilk görüldüğü günü takip eden on birinci ve on dördüncü günler arasındadır. Bu dönemde kadının yumurtlama ihtimali oldukça yüksektir.

Şimdi ben bunlardan neden bahsettim? Vücudumuzda gerçekleşen her bir olay belirli bir biyolojik saate vuku bulmaktadır. Adet döngüsü içerisinde gerçekleşen olaylarda bunlardan bir tanesidir. İşte bu bilgi dahilinde hareket eden sağlık çalışanları yani jinekologlar rahim filminin adetin kaçıncı günü çekilmesi gerektiğiyle ilgili net bilgiler verebilmektedir.

Rahim filminin adetin kaçıncı günü çekildiğiyle ilgili olarak jinekologların uygun gördüğü süre adetin bitiminin ilk dört gününe kadar bir zaman aralığını kapsamaktadır. Çünkü bu dönemde rahim dokusu daha ince olduğundan ötürü incelemeler adına daha sağlıklı kararlar alınmakta ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Rahim filminin adetin kaçıncı günü çekilmesi gerektiğiyle ilgili nedenler konusunda öncelikle gebelik halinin bu dönemde bulunmaması bulunmaktadır. Bilindiği gibi gebe kalan kadınlarda adet siklusu gebelik son bulana kadar gerçekleşmez. Çekimlerin yapılması için geçerli olan süreyi belirleyen diğer nedense dönem itibariyle kadın üreme sisteminin araştırmaya olan yatkınlığı yani giriş kanallarının daha açık olmasından kaynaklanmasıdır. Diğer bir neden endometriyum tabakasının adeti takip eden ileri günlerde giderek kalınlaşma yolunda morfolojik eğilim göstermesinden kaynaklanmaktadır. İşte bu sebeplerden ötürü adeti takip eden ilk günler önemlidir.

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.