Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU

HSG Çekimi Adetin Kaçıncı Günü Çekilir?

Doktorunuz size HSG çektirmenizi söyledi fakat size verilen kâğıtta rahim filmi diye mi yazıyor? Durun! Hemen yanlışlık yapıldığını düşünmeyin. Çünkü rahim filmi ile HSG filmi aynı şey demektir. Yani bu iki terim arasında sadece dilsel bir farklılık dışında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu nedenle sağlık kurumu arıyorsanız tetkik olarak her iki terime rastlayabilirsiniz…

Peki, HSG filmi nedir? HSG filmi kadın üreme sisteminin parçası olan rahmin belirli tıbbi tetkikler dâhilinde görüntülenmesi anlamına gelmektedir. Ve belli nedenlerle jinekologlar tarafından istenebilmektedir.

Peki, HSG filminin adet ile ilişkisi nedir?  Derseniz HSG filmi doğrudan adet kanaması ile ilişkilidir. Çünkü adet döngüsünde rahim morfolojik olarak değişime uğrar. Bu durum ise bulguların değerlendirmesinde önemli bir durumdur. HSG filmi adet ile ilişkili ise HSG çekimi adetin kaçıncı günü yapılmalıdır?

“HSG çekimi adetin kaçıncı günü yapılmalıdır?” sorusunun cevabını vermeden önce neden adet dönemi baz alınarak belirlenen bir surede yapılıyor? bundan biraz bahsedelim. HSG filminin bu dönemde yapılmasının en önemli nedeni dönem itibari ile rahmin iç dokusunun yani endometriyum kalınlığının en ideal olduğu kalınlıkta olmasından kaynaklanmaktadır. Endometriyum dokusunun ince olması nedeniyle rahim filmi değerlendirmeleri daha kolay yapılabilmektedir. Bu durum açıklanacak olursa üç temel sebepten ileri gelmektedir. Bunlardan ilki önemli bir durum olan gebelik durumunun olma ihtimalinin en düşük olduğu aralığa hitap etmesidir. İkincisi ise deminde belirttiğim gibi ilerleyen günlerde rahim kendini toparlayarak kalınlaştığından ötürü kitlesel yapıların ya da anomalilerin görülme şansı düşmesi nedeniyle zamanlamanın yapılmasıdır. Üçüncü bir neden ise adet döneminden itibaren rahim ağzı kanalının açıklığı derecesel olarak daha fazla olduğundan ötürü işlem için verilecek olan opak maddenin rahim içerisine ilerleyişinin daha kolay olması nedenidir. İşte bu sebeplerden dolayı adeti takip eden günlerde çekimlerin yapılması jinekologların uygun gördüğü zaman aralığıdır.

“HSG filmi çekimi adetin kaçıncı günü yapılmalıdır?” sorusu için bahsedilen nedenlerden ötürü adeti takip eden ilk 3 veya dört gün içerisinde yapılması gerektiği söylenebilmektedir. Bunun dışında adet dönemi içerisinde HSG çekimi söz konusu olur mu? Diye soracak olursanız da yapılan işlemlerden ötürü bu dönemde kadın üreme sisteminin kanallarının enfeksiyona yatkınlığı gibi nedenlerden ötürü işlemin bu dönemde yapılması uygun olmamaktadır. Ayrıca bu dönemde kadınlarda endometriyozis hastalığı gibi bir riskin söz konusu olması nedeniyle de işlem yapılmamaktadır.

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.